
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.2 mm |
| Width | 25.86 mm |
| Termination | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 8.65 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 6.2 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 125 V |
| Weight | 2.692014 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current | 6 A |
| Current Rating | 6 A |
| Max Current Rating | 6 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL, cULus |
| Number of Circuits | 10 |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Max Supply Voltage | 63 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 10 |
| Number of Poles | 10 |
| Connector Type | Screw |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 10 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
| Housing Color | Green |
| Stripping Length | 4.5 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 20 AWG |
Stock: 805
Distributors
pcbx
Unit Price$5.03046
Ext.Price$5.03046
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.03046 | $5.03046 |
| 10 | $4.45244 | $44.52440 |
| 25 | $3.53318 | $88.32950 |
